جزوه خیارات در حقوق مدنی

جزوه خیارات در حقوق مدنی
نوع فایل
pdf
حجم فایل
7MB
نویسنده
دسته بندی
تعداد بازدید
182 بازدید
800 تومان 6,000 تومان٪25 تخفیف
افزودن به سبد خرید
خرید این محصول

جزوه خیارات در حقوق مدنی

دانشجویان و کاربران گرامی: فایل حاضر pdf جزوه درس خیارات در حقوق مدنی می باشد. این فایل شامل ۳۰ صفحه جزوه دست نویس با کیفیت عالی می باشد که در قالب فرمت pdf تهیه شده و در دسترس شما عزیزان قرار داده شده است . امیدواریم که مفید بوده و مورد استفاده شما عزیزان واقع گردد .در صورت تمایل می توانید این فایل ارزشمند را از فروشگاه سایت مهرفایل خریداری و دانلود نمایید.

جزوه خیارات در حقوق مدنی

مطابق با اصل لزوم اصل در عقود و معاملات به ویژه در بیع لزوم است مگر در جایی که جایز بودن عقد معلوم باشد و در قانون تصریح گردیده باشد و بر همین مبنا قانون مدنی در ماده ٢١٩ ‏مفاد عقد را بین متبایعین و قائم مقام آنها لازم الاتباع دانسته است که باید مفاد عقد را به موقع اجرا گذارند و نمی توانند هر زمانی که تمایل داشتند آنرا برهم زنند، مگر در دو مورد یکی در مورد اقاله و دیگری فسخ به علت قانونی و یا قراردادی.

‏خیار یا همان اختیار فسخ معامله در اصطلاح حقوقی عبارت است از تسلط متعاملین یا یکی از ایشان برای از بین بردن اثر حاصل از عقد. این تسلط قانونی شخص بر اضمحلال عقد زمانی ناشی از تراضی طرفین است مانند خیار شرط و زمانی نیز ناشی از حکم قانون است، مانند خیار غبن.

بطور کلی خیارات مطلقاً مخصوص عقود لازم می باشند زیرا عقود جایز از قبیل وکالت به خودی خود قابل فسخ و انحلال بوده و احتیاجی به سبب دیگر نخواهند داشت و حتی هرگاه شرط فسخ درعقد جایزی بشود، به عنوان تاکید اختیار طرفین بوده و اثر دیگری ندارد.
قانون مدنی در ماده ٣٩۶ ‏تعداد خیارات را ده مورد احصاء نموده هرچند که در ضمن بررسی انواع خیار احکام بعضی از اقسام دیگر خیارات را بدون آنکه نامی از آنها ببرد نیز تبیین کرده است. مع الوصف با عنایت به مجموع مواد قانون مدنی به تعداد بیشتری از خیارات اشاره گردیده است.

مطالعه بیشتر

راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.