پاورپوینت کریستالوگرافی، تقارن در شبکه دو بعدی بلور

پاورپوینت کریستالوگرافی، تقارن در شبکه دو بعدی بلور
نوع فایل
ppt
حجم فایل
1MB
نویسنده
دسته بندی
تعداد بازدید
682 بازدید
7,000 تومان 5,000 تومان٪29 تخفیف

پاورپوینت کریستالوگرافی، تقارن در شبکه دو بعدی بلور

دانشجویان و دانش پژوهان گرامی فایل حاضر پاورپوینت کریستالوگرافی، تقارن در شبکه دو بعدی بلور می باشد. این فایل شامل۱۴ اسلاید بسیار مفید و ارزنده و قابل ویرایش می باشد و در قالب فرمت ppt برای راحتی و مطالعه شما عزیزان تهیه گردیده و در دسترس قرارداده شده است. امید است که سودمند بوده و مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد. برای دریافت فایل می توانید این فایل را از فروشگاه سایت مهرفایل خریداری  و دانلود نمایید.

 پاورپوینت کریستالوگرافی، تقارن در شبکه دو بعدی بلور

تقارن در بلور

برای توصیف و تشریح تقارن در بلور (Symmetry in Crystals)، ابتدا آن ها دسته بندی می شوند. عملکرد تقارن به صورت زیر است:

۱- تقارن سطحی و سطوح تقارن (m)

۲- تقارن دورانی یا محوری و محور تقارن (A)

۳- تقارن مرکزی و مرکز تقارن (C)

بلورها از اتم هایی با آرایش منظم که در چیدمانی خاص قرار گرفته، تشکیل شده اند و این اتم ها به صورت متقارن در یک شبکه سه بعدی که شبکه اتمی نام دارد، آرایش می یابند. بر این اساس، وجوه هر بلور نیز دارای آرایش منظمی از اتم ها می باشد و بنابراین تقارن شبکه بلورین را نمایش می دهد. بلورها شامل قسمت های گوناگونی مانند؛ گوشه ها، اضلاع و صفحات متعدد فراوانی هستند و اجزای سازنده آن ها عموما به صورتی در کنار هم قرار می گیرند که مشابه اند و با یکدیگر تقارن به وجود می آورند.

سطوح تقارن

وجود سطح تقارن در یک کریستال بدین معنی است که کریستال درست در طرفین این سطح به دو قسمت مساوی تقسیم شده است و هر کدام از اجزا سمت راست در سمت چپ سطح تقارن دقیقا وجود دارند، سطح تقارن را با p به معنی plane و یا m (آیینه یا mirror) نشان می دهند. در برخی مراجع به این نوع تقارن، تقارن آیینه ای نیز گفته می شود.

شکل زیر دو سطح تقارن در یک مکعب را نمایش می دهد. در شکل الف سطح تقارن مکعب را به دو قسمت تقسیم می کند که یکی در بالا و دیگری در پایین قرار گرفته اند. مشاهده می شود که تمامی اجزای قسمت بالایی و قسمت پایینی کاملا قرینه یکدیگرند. شکل ب سطح تقارن دیگری را در یک مکعب نمایش می دهد که مکعب را به دو قسمت تقسیم می کند و یک قسمت در جلوی صفحه کاغذ قرار دارد و صفحه دیگر در پشت صفحه کاغذ قرار می گیرد. مشاهده می گردد که این دو قسمت نیز دارای اجزای کاملا قرینه هستند.

مطالعه بیشتر

راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.