فایل جزوه فیزیولوژی انسان بخش پنجم کلیه ها و مایعات بدن

 فایل جزوه فیزیولوژی انسان بخش پنجم کلیه ها و مایعات بدن
نوع فایل
pdf
حجم فایل
5MB
نویسنده
دسته بندی
تعداد بازدید
508 بازدید
9,000 تومان 7,000 تومان٪22 تخفیف

 فایل جزوه فیزیولوژی انسان بخش پنجم کلیه ها و مایعات بدن

قابل توجه کاربران و دانشجویان عزیز و گرامی: فایلی که هم اکنون معرف حضور شماست فایل pdf پاورپوینت جزوه فیزیولوژی انسان بخش پنجم کلیه ها و مایعات بدن می باشد. این فایل شامل ۳۳ صفحه جزوه بسیار ارزشمند و مفید می باشد. و در غالب فرمت pdf تهیه شده و هم اکنون آماده دانلود است. امیدواریم که سودمند بوده و مورد استفاده شما سروران گرامی واقع گردد. در صورت تمایل و نیاز می توانید این فایل ارزشمند و مفید را از فروشگاه سایت مهر فایل خریداری و دانلود نمایید.

 فایل جزوه فیزیولوژی انسان بخش پنجم کلیه ها و مایعات بدن

غلیظ و رقیق سازی ادرار
کلیه آب اضافی را با تشکیل ادرار رقیق دفع می کند.

وقتی آب اضافی در بدن هست،کلیه ها می توانند ادراری با اسمولاریته تنها ۵۰ mOsm /L دفع کنند؛برعکس،زمانیکه بدن کمبود آب دارد،کلیه ها قادرند ادراری با اسمولاریته زیاد ۱۲۰۰ _۱۴۰۰ mOsm /L دفع نمایند.
نکته ای که به همین اندازه اهمیتدارد آن استکه این قابلیتکلیه ها در دفع حجم زیاد ادرار رقیق یا حجم کم ادرار غلیظبدون هرگونه تغییر عمده در میزان دفع مواد محلول است.

هورمون آنتی دیورتیک غلظت ادرار را کنترل می کند.

هنگامی که اسمولاریته مایعات بدن بیش از حد طبیعی شود،غده هیپوفیز خلفی هورمون آنتی دیورتیک) ADH ( بیشتری ترشح می کند. ADH نفوذ پذیری توبولهای دیستال و مجاری جمع کننده به آب را افزایش می دهد و موجب بازجذب مقادیر زیاد آب و کاهشحجم ادرار،بدون تغییر شدید دفع کلیوی مواد محلول می گردد.

دفع ادرار رقیق ناشی از کاهش ADH و کاهش بازجذب آب است.

اسمولاریته فیلترای گلومرولی در زمان تشکیل در حدود همان اسمولاریته پلاسما است،یعنی ۳۰۰ mOsm/ L .هرچه مایع در طول توبول پروگزیمال جلو می رود مواد محلول و آب در نسبت های مساوی بازجذب می شوند.

به طوریکه تغییرات اسمولاریته ناچیز است.هنگامی که مایع در قوس نزولی هنله پایین می رود آب بازجذب می شود و مایع توبولی با مایع میان بافتی پیرامون خود که بسیار هیپراسموتیک است)اسمولاریته ای در حدود ۱۲۰۰ _۱۴۰۰ mOsm /L ( به تعادل می رسد.

مطالعه بیشتر

راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.