پاورپوینت بیماریهای کلیه و مجاری ادرار

پاورپوینت بیماریهای کلیه و مجاری ادرار
نوع فایل
ppt
حجم فایل
164KB
نویسنده
دسته بندی
تعداد بازدید
577 بازدید
9,000 تومان 7,500 تومان٪17 تخفیف

پاورپوینت بیماریهای کلیه و مجاری ادرار

دانشجویان و دانش پژوهان گرامی فایل حاضر پاورپوینت بیماریهای کلیه و مجاری ادرار می باشد. این فایل شامل ۴۲ اسلاید بسیار مفید و ارزنده و قابل ویرایش می باشد و در قالب فرمت ppt برای راحتی و مطالعه شما عزیزان تهیه گردیده و در دسترس قرارداده شده است. امید است که سودمند بوده و مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد. برای دریافت فایل می توانید این فایل را از فروشگاه سایت مهرفایل خریداری و دانلود نمایید.

پاورپوینت بیماریهای کلیه و مجاری ادرار

کلیه  ها دو عضو لوبیایی شکل که در پشت صفاق احشایی و در زوایه Costovertebral angle قرار دارند قطب فوقانی کلیه در مجاورت مهره دوازدهم سینه ای و قطب تحتانی آن در مجاورت سومین مهره کمری

کلیه راست کمی پایینتر از کلیه چپ هر کلیه شخص بالغ ۱۷۰-۱۱۳ گرم وزن دارد .واحد تشکیل دهنده کلیه ها نفرون است.

نفرون ها به دو دسته قشری و مجاور مرکزی تقسیم می شوند ساختمان هر نفرون از گلومرول، کپسول بومن، قسمهای پروکسیمال و دیستال لوله خمیده، قوس هنله.

کلیه ها در هنگام استراحت ۲۲ درصد از برون ده قلبی را دریافت می کند(حدود ۱۲۰۰ سی سی ) شریانهای کلیه از آئورت شکمی منشعب می شوند. سیاهرگ کلیه به ساهرگ اجوف تحتانی تخلیه می شود

ادرار پس از تشکیل از طریق لنگچه وارد حالب شده و حالب از طریق محلی به نام تریگون ادرار را به داخل مثانه می ریزد.

حالب در محل اتصال به مثانه حدود ۲-۵/۱ سانتیمتر به طور مایل در داخل مثانه عبور کرده و سپس به داخل مثانه باز می شود .مثانه کیسه ای نرم عضلانی و توخالی است که در پشت سمفیز پوبیس و جلوی لگن قرار گرفته ظرفیت مثانه ۵۰۰-۳۰۰ میلی لیتر است.

عملکرد مثانه توسط اعصاب خودکار سمپاتیک و پاراسمپاتیک عصب دهی می شود .اعصاب سمپاتیک سبب شل شدن عضلات مثانه و انقباض اسفنگتر داخلی می شود .اعصاب پاراسمپاتیک عکس سمپاتیک عمل می کند.

با تجمع ۱۵۰ سی سی ادرار در مثانه ، فشار مثانه اندکی افزایش یافته و به فرد احساس دفع ادرار دست می دهد ولی با تجمع ۵۰۰-۴۰۰ سی سی احساس پری مثانه و نیاز به دفع ایجاد می شود مجموعا ۲۰۰۰-۱۵۰۰ سی سی ادرار در ۲۴ ساعت دفع می گردد.

مطالعه بیشتر

راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.