جزوه احکام وضعی عقود به انضمام معنای برخی اصطلاحات حقوقی

 جزوه احکام وضعی عقود به انضمام معنای برخی اصطلاحات حقوقی
نوع فایل
pdf
حجم فایل
4MB
نویسنده
دسته بندی
تعداد بازدید
248 بازدید
7,000 تومان 5,500 تومان٪21 تخفیف

 جزوه احکام وضعی عقود به انضمام معنای برخی اصطلاحات حقوقی

دانشجویان و دانش پژوهان گرامی فایل حاضر pdf جزوه احکام وضعی عقود به انضمام معنای برخی اصطلاحات حقوقی بررسی شده به شیوه ی تطبیقی می باشد. این فایل شامل ۱۶ صفحه جزوه تایپ شده بسیار مفید و ارزنده می باشد و در قالب فرمت pdf برای راحتی و مطالعه شما عزیزان تهیه گردیده و در دسترس قرارداده شده است. امید است که سودمند بوده و مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد. برای دریافت فایل می توانید این فایل را از فروشگاه سایت مهرفایل خریداری و دانلود نمایید.

 جزوه احکام وضعی عقود به انضمام معنای برخی اصطلاحات حقوقی

توضیح ذیل خارج از متن جزوه می باشد:

احکام وضعی بخشی از احکام شرعی هستند که به طور مستقیم وظیفه‌ای برای شخص مکلف تعیین نمی‌کنند. حکم وضعی، وضعیت یک عمل یا عقد و امثال آن را از جهت صحیح و باطل بودن بیان می‌کند. حکم وضعی در مقابل احکام تکلیفی است.

احکام وضعی در مقابل احکام تکلیفی گونه‌ای از احکام عملی در شریعت اسلامی هستند که به طور مستقیم وظیفه‌ای برای یک فرد مشخص نمی‌کنند. در واقع احکام وضعی شامل امر و نهی نیستند بلکه وضعیت عبادت یا معامله یا یک شئ را توضیح می‌دهند و آن وضعیت است که باعث می‌شود فرد مکلف کاری انجام دهد.

تعداد احکام وضعی اختلافی است. احکامی مثل نجاست و طهارت، صحیح و باطل بودن یک عبادت یا یک معامله، شرط بودن چیزی برای عبادت یا معامله، زوجیت، ملکیت، مانعیت، فساد، سببیت و مانند آن‌ها جزو احکام وضعی هستند.  احکام تکلیفی مثل وجوب و حرام به طور مستقیم وظیفه مکلف را توضیح می‌دهند.

احکام وضعی در بسیاری از موارد موضوع احکام تکلیفی قرار می‌گیرند؛ مثلا وقتی زنی از نظر شرعی زوجه مردی باشد، آنگاه بر مرد پرداخت نفقه واجب خواهد بود.

درباره این که احکام وضعی از سوی شارع به طور مستقل جعل شده‌اند یا جعل آن‌ها اعتباری است یا انتزاعی چند نظریه در بین عالمان علم اصول جاری است. برخی معتقدند که احکام وضعی به طور مستقیم از سوی خداوند وضع شده‌اند و احکام تکلیفی از آن‌ها انتزاع می‌شوند مثل شارع مالکیت را جعل می‌کند و سپس حرام بودن تصرف در ملک دیگران از آان انتزاع می‌شود.

مطالعه بیشتر

راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.